Průvodce sezónou 2018/2019

Webové stránky na novou sezónou jsou připraveny (a to nám věřte, není to žádná sranda), týmy mají za sebou letní soustředění, která se povedla a holky a kluci budou rozhodně z čeho v zápasech brát. V organizaci soutěží došlo k několika změnám, stejně tak při vytváření soupisek týmů. Jaké máme cíle a proč některou kategorii nemáme obsazenou? Na to vše vám v následujících řádcích odpovíme!

Muži „A“

Začneme u dospělého „áčka“. Největší změnou jsou soupeři. Pro letošní sezónu jsme zařazeni do skupiny VÝCHOD, takže se kluci podívají do Ostravy, Opavy, Nového Jičína, Olomouce (2x), Zlína, Prostějova, Pardubic a Šlapanic. Určitě vás zajímá soupiska. Počítat i nadále můžeme s Adrianem Melski, Ondrou Maňákem, Kubou Dokulilem, Pavlem Číhou, Slávou Krajcigrem, Petrem Knetlem, Tomášem Širokým a Víťou Burianem. Super zpráva je, že se nám podařilo vytvořit silné jádro týmu z hráčů z Kraje Vysočina. Hlavně díky vedení klubu ze Žďáru nad Sázavou (vám patří velký dík) můžeme alespoň pro první část sezóny 100procentně počítat s Jirkou Bubákem, Martinem Strážnickým i Michalem Seidlerem. Tým doplní také mladá naděje Adam Kočvara z Hradce Králové a naši mladí Martin Sedmík, Jan Neuwirth a případně další. Po loňské sezóně nemůžeme mít malé cíle, proto chceme opět mezi první 3 ve skupině a zahrát si playoff! Trenérské složení se nemění, tým povedou Petr Pešout a František Novák.

Muži“B“

Dospělé „béčko“ chce rozhodně hrát lépe než loni. O cílech nemá příliš cenu se bavit, ale pro méně náročného diváka by hra neměla být utrpením. To chtějí i samotní hráči, kteří zodpovědně chodí na takřka všechny tréninky a pilují od samého začátku souhru a střelbu. Kostru týmu tvoří dlouholetí matadoři Kuba Hildemann, Ondra Schober, Ondra Králík, Honza Mísař, David Havlíček a Kuba Plánka. Doplní je Kryštof Chylík, Martin Berka, Jarda Kottink a na soupisce budou i Martin Sedmík a Jan Neuwirth, kteří si ale budou hlavní povinnosti plnit spíše jinde. A v jednání jsou ještě další 2 posily, které už v minulosti BK Jihlava reprezentovaly. Pro úplnost, i letos bude „béčko“ hrát Oblastní přebor I. Trenérem po loňském testu zůstane Petr Mísař.

Ženy

V letošní sezóně jihlavské ženy nenastoupí do žádné soutěže. Už v minulých 2 sezónách jich bylo poměrně málo a letos by to nebylo lepší. Ženy vzhledem k menšímu počtu zápasů už loni preferovaly soutěž veteránek, do ní ale bohužel nelze nasadit mladší děvčata, která by připadala do úvahy.

U19 kluci

Pro tento rok jsme družstvo juniorů U19 nepostavili. Důvodem bylo především to, že samotní kluci si v kvalifikaci nevybojovali ligu, což rozhodně nebyl těžký úkol. Zároveň jsme měli výhrady k jejich přístupu ke hře (to se netýká všech). Hrát by sice mohli nadregionální soutěž, ale ta je svou kvalitou nevalná. Zvážili jsme poměrně dost pro i proti a vyšlo nám, že takové družstvo by v podstatě nebylo pro nikoho přínosem. Tím však nezatracujeme žádného z kluků, všichni mají možnost zapojit se do dospělého basketu s naším „béčkem“, nebo i jinde. Např. Martin Sedmík s Honzou Neuwirthem posílí ligový U19 tým Žďáru nad Sázavou, což je jedním z několika dílčích „obchodů“ v rámci spolupráce s klubem ze Žďáru. O ligu U19 určitě zabojujeme pro další ročník.

U19 holky

Jednou z novinek je družstvo holek U19. Družstvo povede Jirka Procházka s Martinem Hlaváčkem. Holky byly přihlášeny do kvalifikace, která se nakonec z důvodu malého počtu přihlášených nekonala. Tím nám připadlo místo v soutěži automaticky. Cílem je určitě soutěž udržet.

U17 kluci

V loňské sezóně hodně mladý tým vybojoval a následně udržel ligovou příslušnost. Pro letošek máme sestavený stále poměrně mladý tým doplněný hráči kategorie U15. Rozhodně ale ambiciózní. Je to tým složený z kluků, kteří na sobě chtějí pracovat, a lze na nich pozorovat parádní progres. O tým se postarají Jirka Procházka, Petr Pešout a Jiří Hodáč. Cílem je udržet neustálý výkonnostní progres hráčů a skončit v horní polovině tabulky.

U17 holky

Tuto soutěž už budeme hrát druhý rok po sobě. Jádro týmu doplníme holkami z kategorie U15, pro které to bude perfektní příležitost ukázat, že se mohou výkonem rovnat i se staršími děvčaty. Cílem je stejně jako v případě holek U19 soutěž udržet a vyhnout se kvalifikaci o ligu příští rok. Tým bude veden Jirkou Procházkou a Martinem Hlaváčkem.

U15 kluci

V kvalifikaci si kluci U15 opět vybojovali ligovou příslušnost pro tuto sezónu. Do tohoto družstva vkládáme velké naděje. Pokusíme se vybojovat pro druhou část sezóny extraligu, to je v tuto chvíli základní cíl. V této kategorii (a všech mladších) nám jde především o to, abychom u hráčů udrželi chuť hrát a dále se zlepšovat. Pokud se nám to bude dařit tak jako doposud, můžeme myslet i na vyšší cíle. Prostor na hřišti dostanou samozřejmě i naši mladší hráči. Trenéry družstva budou Petr Pešout a Aleš Policar.

U15 holky

Co se povedlo klukům U15, to se bohužel nepovedlo holkám U15. A tak letos budou hrát nadregionální soutěž. Výsledkové cíle si neklademe, protože ty nejsou za dané situace vůbec důležité. Po holkách chceme, aby na sobě tvrdě pracovaly a byly připraveny příští rok ukázat kvalitní výkony v kategorii U17. Tým povedou Alžběta Kourková a Petr Pešout.

U14 kluci

Pro letošní rok nepostavíme ani družstvo kluků U14. Nechceme spoustu našich hráčů přepínat jen proto, abychom postavili za každou cenu družstvo pro ligu U14. Současně jsme ale připraveni pomoci v lize U14 Žďáru nad Sázavou.

U13 kluci

Družstvu kluků U13 velmi věříme. Bude to tým kluků ostřílených z národních finále z minulých let. Kluků, kteří mají velkou chuť hrát basket. Cílem je bojovat o ty nejvyšší příčky na národním finále. Zároveň doufáme, že s chutí budou i nadále makat na svých individuálních dovednostech tak, jako to předvedli na týmovém letním soustředění. V této a nižších kategoriích došlo ke změně organizace soutěže. Nově se bude hrát formou miniturnajů o 3 účastnících, kdy každé družstvo odehraje vždy 2 zápasy. Nebudou se přidělovat žádné body ani sestavovat tabulka. Stejně jako v minulých sezónách bude možnost přihlásit se na závěrečné Národní finále. Rozlosování miniturnajů je termínově nepravidelné, proto se prosím podívejte do rozpisů zápasů a pokuste se uzpůsobit vaše plány co možná nejvstřícněji k rozpisu. Tým bude v gesci Petra Pešouta a Petra Rokose.

U12

O družstvu U12 lze říci to samé, co o družstvu kluků U13. Stejné cíle, stejná přání, stejná organizace soutěže. Hlavní je, aby se kluci i holky připravili na rozdělení družstva na holky a kluky zvlášť a předvedli dobré výkony na závěrečných turnajích. Ti výkonově nejvyzrálejší kluci samozřejmě mohou počítat se zapojením do družstva U13. Ivoš Novák a Martina Rokosová jsou trenéry týmu.

U11

V této kategorii je to vždy málo vyzpytatelné. Po hráčích budeme především chtít, aby se nebáli hrát a co možná v nejvyšší míře si osvojili pohyb s míčem a všeobecný rozhled. Trenéry budou stejně jako u U12 Martina Rokosová a Ivoš Novák.