TUBANAK (TUrnaj BAsketbalových NAdějí Kyjov) 2020 – kategorie U14 dívky –
27.8.-29.8.2021 v Kyjově

Dobrá práce

Po roce jsme opět využili nabídku kyjovských pořadatelů a zúčastnili se jejich tradičního
třídenního turnaje. Přestože jsme v pátek vyrazili s velkým předstihem, zasekaná D1
nám vzala veškeré časové rezervy, pročež jsme se v kompletním složení dostavili na
místo prvního utkání s BK Blansko necelou půlhodinu před jeho začátkem. Tato
skutečnost ve spojení s nervozitou pramenící z toho, že jsme skoro celý rok nehráli
ostrý zápas, způsobila, že náš výkon v prvním zápase byl hrozný. Nejistota při vedení
míče, špatné přihrávky, žádný důraz při zakončení, no zkrátka bolely z toho oči, v
podstatě jsme vítězství utrpěli a my jsme si Martinou říkali, že jsme ten basket za rok
bez zápasů asi zapomněli. Přitom na tréninku to úplně zle nevypadalo… Pro tři sobotní
zápasy jsme proto hráčky poprosili, ať ze sebe nervozitu sklepou a ukážou nám, že v
nich něco je. Holky nám to slíbily, a skutečně, od prvního sobotního zápasu s domácí
Jiskrou Kyjov předváděly úplně jiný výkon – najednou se vrátila naše dravost, bojovnost
o míče (i při doskoku – zde musím pochválit za několik útočných doskoků Káju) a s tím
spojený důraz při zakončení, a tak přesto, že se kyjovské hráčky snažily vzdorovat
(první čtvrtina 6:6), na naše černé vosy to nestačilo. A my jsme se začali chystat na
zápas s SK K2 Prostějov – s ohledem na výsledky dosavadních zápasů jsme věděli, že
půjde patrně o nejtěžšího soupeře na turnaji, což se nakonec ukázalo jako předpoklad
správný. Atleticky skvěle vybavené prostějovské hráčky nás v první čtvrtině přetlačily,
byly jistější v zakončení a po zásluze se ujaly vedení 18:6. My jsme naše hráčky
uklidňovali, věděli jsme, že Prostějov měl (kromě samozřejmě poslední čtvrtiny, v níž s
ohledem na hrací systém mohou nastoupit všechny hráčky) nejsilnější sestavu právě v
úvodní části a že tedy ten rozdíl není nijak beznadějný. Naše děvčata bojovala jako
lvice, pracovala poctivě v obraně (v této činnosti vynikala především Linda R., která
bránila nejlepší hráčky soupeře) a když se k tomu rozstřílely Síma a Kiki Tomšovská
(dohromady v tomto zápase zaznamenaly 28 bodů – 15+13), začali jsme zápas
překlápět na naši stranu. Když jsme na začátku poslední čtvrtiny zvýšili na rozdíl
jedenácti bodů, vypadalo to, že už zápas dovedeme v klidu do vítězného konce. Ale
ouha, Prostějov se chytil třemi šťastnými střelami z dálky a dokonce skóre tři minuty
před koncem zápasu otočil na 35:34. Závěr zápasu před plnou halou byl velice vypjatý,
rady ani pokyny trenérů přes několikeré zklidňující timeouty nefungovaly, ale nakonec
poslední tři body utkání jsme dali my a vyhráli jsme tak o pouhý jeden koš. Děvčata
měla velikánskou radost, věděla, že stále mají naději na to celý turnaj vyhrát. Jen bylo
potřeba udržet koncentraci i na poslední sobotní zápas se Zlínem, který má ve svém
středu také šikovné hráčky. Zlíňanky kousaly, první poločas byl pouze o bod v náš prospěch, ve druhé půli se ale projevila jejich větší únava (celý turnaj odehrály pouze v
osmi hráčkách), my jsme šli přes ně a slavili čtvrté vítězství. V posledním nedělním
ranním zápase jsme se utkali s týmem SK Bruntál, který byl zdecimovaný jak zraněními,
tak, a možná ještě víc, svým vlastním trenérem, naše převaha se ukazovala hned od
počátku, předvedli jsme několik pěkných souher a zápas dovedli k vítězství. I po pátém
utkání tak mohl zaznít náš vítězný pokřik stvrzující celkové prvenství na turnaji.
Pochvalu zaslouží všechny naše hráčky, každá nechala na hřišti, co v sobě měla, téměř
všechny bodovaly. Co nás potěšilo nejvíc, že jste všechny fungovaly jako tým,
navzájem si přejete úspěch, na hřišti působíte nesobecky, zkrátka táhnete za jeden
provaz. Ostatně každá jste si odnesla medaili za první místo na turnaji. Vyzdvihnout pak
zaslouží: naše nejvíce bodující hráčka Kiki Tomšovská, zcela nepochybně patřila k
nejlepším střelkyním turnaje, pokud nebyla vůbec nejlepší, přičemž současně tvrdí
muziku pod oběma koši. Výborně jí v tomto ohledu sekundovala Síma, která většinu
svých košů dosáhla po dravých nájezdech a navíc, světe, div se, pokud byla při nájezdu
faulována a postavila se na čáru trestných hodů, proměňovala je s více než
šedesátiprocentní úspěšností (celkově 16/10) – posun oproti dřívějším dobám. Bodově
se k nim připojila i Linda K., která ani jednou za celý turnaj nevypnula svoji hlavu a
bojovala, co jí síly stačily – palec nahoru. Kapitánka Amča se po celý turnaj potýkala s
bolavými koleny, přesto její přehled a vůbec přítomnost na hřišti je obrovskou vzpruhou
pro spoluhráčky, pročež je z tohoto pohledu pro tým nepostradatelnou. Cenu MVP pro
nejužitečnější hráčku turnaje si pak po zásluze odnesla Linda R., která kromě toho, že
konto soupeřek také zatížila větším počtem bodů, vynikajícím až deptajícím způsobem
a přitom čistě bránila nejlepší hráčky soupeřů, čímž výrazně otupila jejich zbraně – jen
tak dál. Našli bychom samozřejmě i negativa, v naší hře je mnoho technických
nedostatků, které nám při setkáních s elitními týmy, které potkáme v soutěžích, podrazí
nohy. Ale aspoň máme na čem pracovat, tak pojďme, holky, do toho!