Historie

Přesné záznamy o počátcích basketbalu v Jihlavě nejsou, ale dle novinových zpráv a ústního podání, spadá počátek jihlavské košíkové na konec 40. let 19. století. Basketbal začala šířit jihlavská sokolovna do škol a podniků. Zakladateli a propagátory byli R. a J. Kratochvílové a V. Kučera.

První záznamy o organizované soutěži v Jihlavě jsou z roku 1949, kdy se konal turnaj o mistra Jihlavy. Jihlavští hráči měli také zájem zapojit se do republikových soutěží, proto se na jaře 1950 hrála kvalifikace o divizi mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. Muži Sokola Jihlava účast v zemské lize vybojovali, ale pro nedostatek hráčů se Sokol spojil právě s Havlíčkovým Brodem.

V roce 1953, již pod názvem Tatran Jihlava a bez havlíčkobrodských hráčů, muži vybojovali celostátní soutěž na úrovni druhé ligy. Tam úspěšně bojovali do roku 1956, kdy skončili na 7. místě. Sezonu 56-57 hráli v nově zřízené divizi. Roku 1957 se oddíl rozdělil na Tatran a Slovan, aby se o rok později opět spojili a pod názvem Dynamo Jihlava hráli KP. Po úspěšné sezoně 58-59 Dynamo postoupilo do nově utvořené 2. ligy (61-62). Soutěž však muži neudrželi a sestoupili do nově utvořeného Jihomoravského krajského přeboru. Ten měl lepší úroveň a jihlavské tato skutečnost vedla ke zřízení funkce nehrajícího trenéra- ing. Jan Novotný. Po jedné sezoně bylo mužstvo doplněno, aby mohlo bojovat o postup do druhé ligy. Sezona 62-63 byla úspěšná, neboť do druhé ligy postoupili muži i ženy Dynama. Od sezony 64-65 se začaly projevovat nevyrovnané výkony mužů, kteří sestoupili až do SOP.

Na rozdíl od mužského basketbalu byl ženský na vzestupu. Po sezoně 53-54 nastupuje jako trenér L. Tesař, kterého později vystřídal S. Makovička. Ženy hráli od roku 1954 do roku 1957 druhou ligu. Roku 1964 přešlo družstvo žen do Spartaku Jihlava za dorostenkami Do sezony 67-68 hrály ženy KP a 2.ligu. Potom přišla zlatá éra ženského basketbalu v Jihlavě. V družstvu došlo k výměně hráčské generace, když přišly dorostenky od trenéra Hildemanna, které měly zkušenosti z dorostenecké ligy.

V následujících sezonách šla výkonnost žen nahoru a výsledkem byla dobrá umístění ve 2. lize. V roce 1974 skončily ženy 4., což znamenalo po reorganizaci nejvyšší ženské soutěže jejich postup do první ligy. Družstvo trenéra Beránka bylo doplňováno o dorostenky Hildemanna a Hrušky a dosáhlo v NL těchto umístění- od r. 74 7., 4., 5., 9., 7., 5. a v sezoně 79-80 3. místo! Následovalo ještě 6. a 10. místo a v roce 1983 sestup do KP.

Od května roku 1966 přešlo mužské Dynamo do Spartaku (muži „A“-Novotný, muži „B“- Mišák, st. dorostenci- Überhuber) za lepšími herními a finančními podmínkami. Předsedou oddílu byl zvolen J. Kvíčala, který funkci převzal od dr. Mišáka.

Nová hala se tak dočkala slavnostních dnů, kdy ženy přivítaly reprezentaci Itálie, hrající pod hlavičkou Milána. Muži sehráli mezistátní utkání s německým DHFK Lipsko. V hale Spartaku pak bylo sehráno ještě několik mezistátních utkání.

Dorostenci a dorostenky se několikrát probojovali do ligy. Od 90. let se jejich výkonnost udržuje v dorosteneckých ligách (hlavně dorostenci) díky činnosti trenérů Novotného, Hildemanna, Beránka, Hrušky, Pětivlase, Janderky, Krásenského, Svobody, Foltina, Šilharta, Ustohala, Dáňi st., Matuly, Pešouta, Háje, Nováka, Kutlvašra, Dáňi ml. a trenérek Bartošové a Pospíchalové.

Muži se po několika letech strávených ve třetí lize v sezoně 1999-2000 probojovali do druhé ligy pod vedením trenérů Šplíchala a Kutlvašra. V dalších dvou sezonách soutěž se štěstím udželi. V současné době jsou boje o záchranu o něco klidnější, hlavně díky hostování prvoligových hráčů z A Pus Brno. Ženy se po odehrání sezony v třetí lize rozpadly.

Moderní historii klubu po transformaci připravujeme…